چهارشنبه, 11 دی 1392 15:15

آموزش میکروتیک

 میکروتیک یک سرور مبتنی بر kernel لینوکس است که بر روی یک pc معمولی قابل نصب و سرویس دهی به صورت کاملا پایدار است.

یکی از ویژگی های میکروتیک این است که اکثر سرویسهای آن مانند NAT , Bandwidth Manager , Filtering و ... بر روی Layer3 انجام می پذیرد و به همین دلیل نیازی به لایه های بالاتر ندارد که این خود مقدار قابل توجهی در بالا بردن کیفیت و performance سیستم تاثیر دارد. این امر به ما این امکان را می دهد که بر روی یک pc معمولی به عنوان مثال یک کامپیوتر Pentium 2 با 64M فضای RAM مقدار زیادی پهنای باند را رد کرده و اعمالی مثل NAT و Filtering روی آنها انجام دهیم.

 در واقع میکروتیک از pc های ما یک router کارآمد می سازد و این امکان را به ما می دهد که به آسانی بر روی آن پورتهای مختلف را اضافه و کم کنیم.

یکی دیگر از ویژگی های میکروتیک پایداری آن است،  میکروتیک همانند یک روتر قوی از سرعت بوت بالا و عملکرد خودکار بدون نیاز به هیچ گونه login یا استارت کردن هر نوع سرویس بر خوردار است.

علاوه بر دسترسی محلی می توان میکروتیک را به وسیله Telnet و SSH و Web server داخلی آن و رابط ویندوزی ارائه شده به همراه میکروتیک به نام Winbox تنظیم کرد.

دیگر قابلیت قابل توجه میکروتیک سرعت نصب و سرعت تنظیمات آن است،  میکروتیک در عرض چند دقیقه نصب و براحتی تنظیم میشود و این قابلیت در آن وجود دارد که بتوان تنظیمات آن را Import و Export کرد.

دیگر نقطه قوت میکروتیک به صرفه بودن آن نسبت به نمونه های مشابه سخت افزاری است. با خرید یک عدد RouterOs و یک سرور با قدرتی متناسب با کار ما میتوانیم کارایی گرانفیمت ترین سخت افزارهارا با چندین برابر هزینه کمتر داشته باشیم. البته بماند که ما اکثرا از ورژن های کرک شده استفاده کرده و آنچنان پهنای باندی نداریم که بیشتر از یک کامپیوتر P3 نیاز شود.

دانلود آموزش میکروتیک قسمت 1
دانلود آموزش میکروتیک قسمت 2
دانلود آموزش میکروتیک قسمت 3
دانلود آموزش میکروتیک قسمت 4
دانلود آموزش میکروتیک قسمت 5
دانلود آموزش میکروتیک قسمت 6
دانلود آموزش میکروتیک قسمت 7
دانلود آموزش میکروتیک قسمت 8
 

 

بازدید 6537 بار
محتوای بیشتر در این بخش: SolusVM چیست؟ »

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

+2 #1 محمد علی 1395-06-01 16:11
خوب بود
ممنون
نقل قول کردن

پربازدیدترین مطالب

"«قیمتی که در هنگام سفارش مشتري در پیش‌فاکتور منظور گرديده است، معتبر مي‌باشد»."