پنج شنبه, 09 آذر 1396

يافتن نرم افزار مشغول بر روي يك پورت

این مورد را ارزیابی کنید
(8 رای‌ها)

شايد براي شما هم پيش آمده باشد كه در هنگام نصب نرم‌افزاري كه نيازمند استفاده از پورت خاصي است با پيغام خطاي "پورت شماره xxx توسط برنامه ديگري اشغال شده است" مواجه شده باشيد. در اين هنگام اگر نسبت به پورت در حال استفاده و نرم‌افزاري مشغول بر روي آن پورت آگاهي داشته باشيد به راحتي آن را غير فعال مي كنيد تا نصب نرم‌افزار جديدتان ادامه پيدا كند. اما اگر نمي‌دانيد كه پورت مورد نظر را چه نرم‌افزاري اشغال نموده است، آنگاه راه حل چيست؟

يافتن نرم افزار مشغول بر روي يك پورت

در اين ترفند دو دستور كاربردي را بررسي خواهيم كرد تا بوسيله آنها بتوانيم نرم‌افزاري كه پورت مورد نظرمان را اشغال نموده است پيدا كرده و پورت را از اختيار آن خارج كنيم.

فرض كنيد پورت شماره 443 (صرفاً جهت تست و بررسي) را نياز داريد. بنابراين ابتدا بايد بدانيد اين پورت توسط چه نرم‌افزاري مورد استفاده قرار گرفته است. بدين منظور كافي است در CMD، دستور زير را وارد كنيد:

netstat -ano | findstr ":443"

نتيجه بدست آمده مطاق به شكل 1 زير خواهد بود:

رفع پورت مشغول

عددي كه در انتهاي نتيجه حاصله مشاهده مي‌شود PID و شناسه نرم‌افزاري است كه از پورت مورد نظر استفاده نموده است. حال كافي است دستور Tasklist‌ را در CMD تايپ كرده و پس از فشردن كليد Enter‌ نتايج را مشاهده كنيم (شکل 2):

رفع پورت مشغول 2

در ميان نتايج حاصله مي بايست بدنبال PID‌ بدست آمده در دستور قبل باشيم تا بدين طريق نام نرم‌افزار مشغول بر روي پورت مورد نظر را بدست آوريم.

پس از آن به هر طريقي كه ممكن است مي‌توانيد پورت مورد نظر را از نرم‌افزار بدست آمده آزاد نمايد تا به برنامه جديد در حال نصب اختصاص يابد.

 

بازنشراز مجله رایانه خبر

بازدید 4702 بار

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پربازدیدترین مطالب

"«قیمتی که در هنگام سفارش مشتري در پیش‌فاکتور منظور گرديده است، معتبر مي‌باشد»."