سه شنبه, 26 آذر 1392 بازدید 14280 بار

آموزش پنل کاربری سولوس وی ام

 همینطور در این مطلب با نحوه نصب مجدد سیستم عامل ، مانیتورینگ ، تغییرات بوت سرور ، روشن و خاموش و راه اندازی مجدد ، دسترسی به کنسول و ..... سرور مجازی آشنا می شوید. 

 آشنایی با پنل کاربری SolusVM 

وارد شدن به پنل 

تمامی کاربران می توانند از طریق آدرس زیر به پنل کاربری خود با نام کاربری و رمز عبور مربوط به خودشان در کنترل پنل SolusVM لاگین کنند. 

آدرس : http://vps.isatisserver.ir:5353/ 

یا : https://vps.isatisserver.ir:5656/ 

تصویر 1- نمایی از پنجره لاگین کاربران

 آشنایی با پنل کاربری SolusVM

 

محیط پنل کاربری 

پس از این که با موفقیت وارد پنل کاربری خود شدید ، به پنل کاربری SolusVM برای مدیریت سرور مجازی تان دسترسی دارید. این پنل قسمت های مختلفی را برای مدیریت سرور مجازی در اختیار شما قرار می دهد ، که شامل قسمتهای زیر است :  

تصویر 2- نمای کلی از پنل کاربری 

 آشنایی با پنل کاربری SolusVM

1- حساب کاربری : در این قسمت می توانید مشخصات حساب کاربری خودتان را مشاهده و ویرایش کنید. همینطور برای تغییر رمز عبور خود نیز می توانید از این قسمت استفاده کنید. 

تصویر 3- نمایی از قسمت نمایش ویرایش مشخصات کاربری 

 آشنایی با پنل کاربری SolusVM

2- خروج : برای خروج از حساب کاربری می باشد. 

3- در این قسمت می توانید دسترسی سریع به سرور های مجازی مورد نظرتان داشته باشید. 

4- خانه : در این قسمت می توانید خلاصه ای از اطلاعات سرور های مجازی که دارید را مشاهده کنید. 

5- در این قسمت ماشین های مجازی که دارید را می توانید مشاهده کنید. 

6- در این قسمت می توانید بین صفحاتی که سرور های مجازی را نشان می دهند جا به جا شوید و یا با زدن دکمه All تمامی سرور های مجازی را در یک صفحه مشاهده کنید. 

7- خلاصه ای از مشخصات سرور مجازی را در این قسمت مشاهده می کنید : نام سرور ، آی پی اختصاص یافته به سرور ، نوع سیستم عامل ، مقدار حافظه RAM ، مقدار حافظه هارد و مقدار مصرف شده ترافیک سرور مجازی که به صورت درصر نمایش داده می شود. 

8- در این قسمت می توانید تعداد سرور های مجازی که می خواهید در یک صفحه نمایش داده شوند را تعیین کنید. 

9- با زدن کلید Manage وارد قسمت مدیریتی سرور مجازی مورد نظر می شوید، که مهمترین قسمت پنل کاربری می باشد و در ادامه به توضیح آن می پردازیم. 

مدیریت سرور مجازی 

با زدن کلید Manage وارد قسمت مدیریتی سرور مجازی مورد نظر می شوید که در این جا به توضیح کار با قسمت مدیریتی سرور مجازی می پردازیم. 

تصویر 4 - نمایی از پنجره مدیریتی پنل کاربری سرور مجازی 

 آشنایی با پنل کاربری SolusVM

 

1- نام سرور و آی پی اختصاص داده شده به سرور نمایش داده می شود. 

2- شامل اطلاعات سرور مجازی است که در این قسمت وضعیت Status می تواند به سه حالت خاموش Offline ، روشن Online و معلق Suspend باشد. 

3- با زدن کلید VNC وارد پنجره جدیدی می شوید که از آن قسمت می توانید به کنسول سرور مجازی تان دسترسی داشته باشید. 

4- این قسمت مقدار ترافیک باقیمانده و مصرف شده سرویس شما را هم به صورت درصدی و هم بر مبنای کیلو بایت نشان می دهد. 

5- از این قسمت می تواند گزارش های سرور مجازی تان را ببینید. 

6- دکمه Refresh اطلاعات سرور شما را مجددا باز خوانی می کند. 

7- این قسمت برای کنترل سرور مجازی می باشد که شامل قسمت های مختلفی برای کنترل سرور مجازی است که توضیحات آن در ادامه داده شده است. 

 

کنسول VNC 

 کنسول چیست و در چه مواردی نیاز است که با کنسول سرور مجازی کار کنیم ؟ 

کنسول که در اینجا دسترسی VNC هم از آن نامبرده شده است ، دسترسی مستقیم به سرور تان را برای شما فراهم می کند. به زبان ساده تر وقتی که شما با کنسول سرورتان کار می کنید دقیقا مانند زمانی است که شما به صورت فیزیکی در پشت سیستم خود هستید و در حال کار با آن هستید،  فقط با تفاوت این که چند پیش نیاز ساده را باید قبل از آن فراهم کنید تا به VNC دسترسی داشته باشید. 

شما هر زمان که بخواهید می توانید به کنسول سرور مجازی تان دسترسی داشته باشید ولی به علت اینکه کار با سرور از طریق کنسول کمی دشوار است و نیاز به اینترنت سرعت بالا دارد و امکاناتی مانند Copy  و Paste را فراهم نمی کند ترجیح داده می شود که از طریق Remote Desktop برای سرور های ویندوزی و SSH برای سرور های لینوکسی استفاده شود. 

ولی شما زمانهای مجبور به استفاده از کنسول هستید مانند زمانی که شبکه سرور شما به هر دلیلی قطع شده باشد و نتوانید از طریق Remote یا SSH به سرور تان دسترسی داشته باشید ، یا اینکه می خواهید سیستم عامل سرور مجازی تان را دوباره نصب کنید. 

 

پیش نیاز کار با کنسول VNC 

برای اینکه بتوانید از کنسول VNC استفاده کنید باید برنامه Java Runtime Environment (JRE) را نصب کنید. VNC برنامه ای است که با زبان برنامه نویسی JAVA طراحی شده است و برای اجرای این برنامه بر روی سیستمتان نیاز به برنامه JRE دارید. دقت کنید که این برنامه را می توانید از سایت Oracle به طور مستقیم دریافت کنید ولی این سایت برای کاربران ایرانی تحریم شده است. 

 

دسترسی به کنسول VNC 

برای دسترسی به کنسول VNC ، با کلیک روی دکمه VNC در قسمت مدیریت سرور وارد صفحه جدیدی می شوید. در این صفحه برنامه جاوا به صورت اتوماتیک اجرا می شود. که در حین اجرا شدن یک صفحه اخطار امنیتی ظاهر می شود که باید این برنامه را تایید کنید و دکمه Run را بزنید تا برنامه اجرا شود. 

  

تصویر 5 - تایید اجرای برنامه جاوا

 آشنایی با پنل کاربری SolusVM

 

پس از تایید برنامه پنجره VNC برای شما باز شده و می توانید با آن کار کنید. 

تصویر 6 - نمایی از پنجره کنسول VNC

 آشنایی با پنل کاربری SolusVM

 

 کار با کنسول VNC 

برای کار با کنسول VNC در سرور های ویندوزی همانطور که در تصویر مشاهده می کنید باید کلید های Ctrl+Alt+Delete را بزنید تا بتوانید به وارد سرورتان بشوید. برای ان کار از دکمه ای که در نوار ابزا کنسول VNC مشاهده شده می توانید استفاده کنید. 

نکته : دقت کنید که برای کار کنسول VNC باید سرعت اینترنت مناسبی داشته باشید ، در غیر اینصورت با کمی تاخیر تصویر به شما نشان داده می شود و همینطور حرکت ماوس و تغییرات نیز با تاخیر انجام می شود ،که باید با صبر و حوصله با کنسول کار کنید. در غیر اینصورت در مواردی مانند وارد کردن رمز عبور یا تغییراتی مانند IP و ... با مشکل مواجه می شوید. 

 

مدیریت سرور مجازی 

 اعمال عمومی :  Reboot , Shutdown , Boot  

شما می توانید هر زمان که بخواهید از طریق کنترل پنل SolusVM سرور مجازی مورد نظرتان را روشن ، خاموش ، راه اندازی مجدد ، و یا نصب مجدد ( به صورت Template ) انجام دهید. 

برای این کار شما می توانید از قسمت کنترل سرور مجازی مورد نظر هر کدام از دکمه های Reboot , Shutdown , Boot , Reinstall را انتخاب کنید. 

اگر دکمه Reinstall را انتخاب کنید وارد صفحه جدید می شوید که لیستی از انواع قالب ها Templates از که با انتخاب هر کدام از آنها پس از 10 دقیقه سرور شما به صورت اتوماتیک مجدد نصب می شود و می توانید به آن دسترسی داشته باشید. دقت کنید که برای تعویض سیستم عامل به این صورت باید سرور مجازی شما قبلا به صورت Template تنظیم شده باشد در غیر اینصورت دسترسی به این قسمت را ندارید. 

تصویر 7 - نمایی از قسمت Reboot , Shutdown , Boot  

آشنایی با پنل کاربری SolusVM

 

نصب مجدد سیستم عامل 

قرار دادن سی دی 

برای نصب سیستم عامل باید دقیقا مانند زمانی که می خواهید روی سیستم عامل شخصی خودتان سیستم عامل را مجدد نصب کنید ، عمل کنید به اینصورت که ابتدا سی دی سیستم عامل دلخواه را قرار دهید و سپس بوت سیستم را تغییر دهید تا از روی سی دی بوت شود. برای این کار در کنترل پنل مدیریتی در سر برگ CDRom سیستم عامل مورد نظر را قرار داده و دکمه Mount را می زنیم ، با این عمل سی دی را درون دستگاه قرار داده ایم در ادامه یک پیغام در قسمت بالای کنترل پنل ظاهر می شود که شما باید برای اعمال تغییرات سرور مجازی را reboot کنید. این پیغام همینطور زمانی که می خواهید سی دی را از دستگاه خارج کنید نمایش داده می شود. 

برای نصب سیستم عامل نیاز نیست که در این قسمت سرور مجازی را Reboot کنید ، این کار را در مرحله بعد، پس از تغییر Boot سیستم عامل انجام دهید. 

تصویر 8 - نمایی از انتخاب سی دی در کنترل پنل

 انتخاب سی دی در کنترل پنل

تصویر 9 - نمایی از پیغام هایی که بعد از قرار دادن یا برداشتن سی دی نشان داده می شوند

 آشنایی با پنل کاربری SolusVM

 آشنایی با پنل کاربری SolusVM

 

تغییر بوت Boot سرور مجازی 

بعد از انتخاب سی دی باید بوت Boot سرور مجازی را نیز تغییر دهید تا زمانی که سرور مجازی روشن می شود از روی سی دی اجرا شده و بتوانید سیستم عامل را نصب کنید. برای این کار در قسمت کنترل سرور مجازی در سر برگ Setting گزینه Boot Order را تغییر داده و حالت CDRom Only را انتخاب کنید. و دکمه Set را بزنید ، با این کار بوت سرور مجازی تغییر کرده و پس از روشن با سی دی بوت می شود. 

نکته : دقت کنید در این حالت هم مانند سیستم شخصیتان با سرور مجازی برخورد می شود. اگر از قبل سیستم عامل نصب شده باشد و بخواهید مجدد سیستم عامل را تغییر دهید بعد از قرار دادن سی دی و تغییر بوت و Reset کردن در کنسول پیغامی ظاهر می شود که اگر می خواهید که سیستم از سی دی بوت شود دکمه ای را بزنید در غیر اینصورت پس از چند ثانیه سیستم از روی هارد بوت می شود. ولی اکر برای اولین بار است که سیستم عامل روی سرور مجازی نصب می شود مستقیما به حالت نصب می رود. 

تصویر 10 - نمایی که از روش انتخاب  Boot سرور مجازی 

 آشنایی با پنل کاربری SolusVM

دقت کنید که پس از تغییر Boot سرور مجازی دوباره کنترل پنل پیغامی را مبنی بر اینکه سرورتان را باید برای انجام تغییرات Reboot کنید ظاهر می شود. 

تنظیمات شبکه 

پس از این که سیستم عامل را با موفقیت نصب کردید شما نیاز دارید که تنظیمات شبکه را روی سرور انجام دهید تا سرور مجازی شما به اینترنت متصل شود. برای این کار نیاز به مشخصات شبکه مربوط به سرور مجازی دارید. قسمت کنترل سرور مجازی و در سربرگ Network شما می توانید IP مربوط به سرور مجازی را مشاهده کنید و با کلیک روی IP می توانید در یک پنجره جدید می توانید مشخصات کامل شبکه را می توانید مشاهده کنید ، همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید. 

تصویر 11 - نمایی از قسمت تنظیمات شبکه

 آشنایی با پنل کاربری SolusVM

 

تغییر نام سرور مجازی 

برای تغییر نام سرور مجازی همانطور که در شکل نیز نشان داده شده در قسمت Hostname می توانید نام سروتان را تغییر دهید. 

تصویر 12 - نمایی از قسمت تغییر نام سرور مجازی

 آشنایی با پنل کاربری SolusVM

 

 مانیتورینگ سرور مجازی 

برای مانیتورینگ سرور مجازی در سربرگ Statictis در قسمت کنترل سرور مجازی می توانید مدت زمانی که می خواهید گزارش سرور را تهیه کنید تنظیم کنید ، همانطورکه در شکل نشان داده شده است. 

تصویر 13 - نمایی از قسمت مانیتورینگ سرور مجازی

آشنایی با پنل کاربری SolusVM

 

 پس از انتخاب دوره زمانی مورد نظر گراف مربوط به مصرف شبکه و هارد سرور مجازی شما به صورتی که در شکل نشان داده شده است ، نمایش داده می شود. 

تصویر 14 - نمایی از نمایش گراف سرور مجازی

 آشنایی با پنل کاربری SolusVM

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

پربازدیدترین مطالب

"«قیمتی که در هنگام سفارش مشتري در پیش‌فاکتور منظور گرديده است، معتبر مي‌باشد»."