چهارشنبه, 09 خرداد 1397 بازدید 5822 بار

تفاوت بین Throughput و Bandwidth در شبکه

 

پهنای باند یا Bandwidth

در واقع میزان اطلاعاتی است که می تواند در یک وهله زمانی از شبکه شما عبور کند ، در واقع تئوری پهنای باند یا Bandwidth حداکثر میزان اطلاعاتی است که یک رسانه اطلاعاتی در یک وهله زمانی معین می تواند از خود عبور دهد. زمانیکه شما مثلا می گویید Bandwidth کابل شبکه ما 100 مگابیت بر ثانیه است به این معنی است که این کابل شبکه در هر ثانیه در اوج کار خود در نهایت می تواند 100 مگابیت اطلاعات را در یک ثانیه از خود عبور دهد . البته الزامی وجود ندارد که همیشه واحد محاسبه این زمان مگابیت در ثانیه باشد ما واحد های زمانی مثل Bit Per Second یا بیت در ثانیه ، Kilobit Per Second یا کیلوبیت در ثانیه و حتی Gigabit Per Second یا گیگابیت بر ثانیه را هم در این اندازه گیری داریم. این واحد ها بصورت اختصار به شکل Bps,Kbps,Mbps,Gbps شناخته می شوند.
02 Bandwidth and Throughput isatisserver

تروپوت یا Throughput 

به معنی توان عملیانی می باشد، میزان داده ای است که میتواند در شبکه در طی مدت زمان خاصی رد و بدل شود.

هیچوقت سرعت واقعی شبکه شما به سرعتی نمی رسد که در پهنای باند رسانه های شبکه شما عنوان شده است و سرعت رد و بدل شدن اطلاعات در شبکه شما همیشه پایینتر از چیزی است که روی کابل ها و رسانه های آن نوشته می شود. در واقع ما یک سرعت اسمی یا آزمایشگاهی داریم که بر روی تجهیزات ما ثبت شده است و هیچوقت ما به این سرعت در محیط واقعی نمی رسیم و همچنین یک سرعت واقعی داریم که در شبکه ها واقعیت ترافیکی را مشخص می کند.

در واقع Throughput میزان داده ای است که در محیط واقعی در شبکه شما رد و بدل می شود. Throughput همان سرعتی است که شما در واقعیت امر به آن دست پیدا می کنید و Bandwidth همان سرعت رویایی و ایده آلی است که فقط بصورت اسمی قابل مشاهده است.

زمانیکه شما یک فایل را از اینترنت دانلود می کنید ممکن است از مخابرات اینترنت گرفته باشید و مخابرات به شما اینترنت 512 مگابیت بر ثانیه داده باشد ، در کنار این فایل یک سرعت دانلود مشاهده می کنید که این سرعت قطعا برابر آن چیزی که به عنوان 512 در اختیار شما قرار گرفته است نمی رسد ، 512 در اینجا پهنای باند یا Bandwidth است و Throughput همان سرعت واقعی دانلود شماست ، همیشه Throughput از Bandwidth پایینتر است. فاکتورهای مختلفی برای کاهش داده شدن پهنای باند یک شبکه وجود دارد ، از تعداد کابرانی که به شبکه دسترسی پیدا می کنند ، توپولوژی مورد استفاده ، رسانه فیزیکی و قابلیت های سخت افزاری همه و همه در کاهش پهنای باند شما موثر هستند. همانطور که انتظار هم می رود واحد محاسبه Throughput کاملا مثل Bandwidth است.

03 throuput in highway isatisserver
برای ساده تر شدن درک این مفاهیم یک بزرگراه را در نظر بگیرید ، پهنای این بزرگراه همان Bandwidth ما خواهد بود ، هر چقدر که پهنای این بزرگراه بزرگتر شود تعداد وسایط نقلیه بیشتری قابلیت جابجا شدن در لحظه را دارند ، اما اگر در همین جاده شرایطی به وجود بیاید و مجبور باشیم جاده را تعمیر کنیم و یا تصادفی رخ دهد که باعث بسته شدن بزرگراه شود تعداد وسایطی که در لحظه در آن جابجا می شوند کمتر از میزانی خواهد بود که در واقعیت امر در بزرگراه می تواند جابجا شود و این همان Throughput است .

منبع: محمد نصیری - انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران

 

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

پربازدیدترین مطالب

"«قیمتی که در هنگام سفارش مشتري در پیش‌فاکتور منظور گرديده است، معتبر مي‌باشد»."