پنج شنبه, 22 شهریور 1397 بازدید 17541 بار

آموزش فعال سازی کاربر روت در UBUNTU

کاربر روت کیست یا چیست؟

کاربر root که آنرا کاربر ریشه , مدیر و یا Super User نیز می نامند چیزی شبیه کاربر Administrator در سیستم عامل ویندوز می باشد، دسترسی کامل به سیستم عامل لینوکس دارد می تواند برنامه هایی را نصب و یا حذف کند و یا اینکه دسترسی ها را تغییر دهد و بطور کل بر تمام سیستم نظارت دارد.

فعال کردن کاربر روت بیشتر به این دلیل است که در نسخه های جید سرور اوبونتو این قابلیت فعال نیست و بیشتر کاربران طبق عادت و آموزش هایی که دیده اند به این دسترسی برای کار نیاز دارند و همچنین برخی برنامه ها و نرم افزارها نیاز به دسترسی کاربر root دارند.

البته برای رفع این مشکل دستور sudo تمامی کارها را به نیابت از کاربر root انجام می دهد. دستور sudo که برگفته از عبارت Super User Do می باشد با گرفتن رمز عبور کاربر به نیابت از کاربر root فعالیت ها و دستوراتی را که نیاز به دسترسی کاربر روت دارند را انجام می دهد ، ولی برای برخی کاربران لینوکس برای اجرای تمامی دستورات نیاز به دسترسی root دارند که هر بار از دستور sudo استفاده کنند و رمز عبور را وارد کنند دشوار است.

برای این کار چند راه حل وجود دارد که برای نسخه های دسکتاپ و سرور اوبنتو متفاوت می باشد. که همه آنها را در ادامه آموزش می دهیم.

فعال سازی کاربر روت

تغییر دسترسی به کاربر روت

این راه حل برای هر دو نسخه دسکتاپ و سرور، فقط در محیط دستوری لینوکس کاربرد دارد. در این حالت فقط دسترسی کاربر فعلی که به سیستم وارد شده را به صورت موقت به دسترسی کاربر root تغییر می دهیم.

برای این کار از دستور sudo استفاده می کنیم، ولی این بار نه برای اجرای دستور بلکه برای تغییر دسترسی کاربر فعلی به کاربر root. برای این از دستور زیر استفاده می کنیم :

sudo su

دستور su از کلمات Super User گرفته شده و برای تغییر دسترسی کاربر فعلی به کاربر root می باشد. بعد از وارد کردن این دستور و رمز عبور سطح دسترسی فعلی کاربر به دسترسی کاربر root تغییر پیدا خواهد کرد.

نکته : رمز عبور مورد نیاز همان رمز عبور کاربر فعلی سیستم می باشد که با آن وارد شده اید نه رمز عبور کاربر root. کاربر root در سیستم فاقد رمز عبور می باشد.

ورود به سیستم با دسترسی کاربر root در سرور اوبنتو

اگر می خواهید که هر بار از دستور sudo su استفاده نکنید و یا اینکه برنامه شما مستقیما نیاز به دسترسی کاربر root روی سیستم عامل دارد می توانید از کاربر root را بر روی سیستم فعال کنید و مانند نسخه های قدیم ، از ابتدا با این کاربر وارد سیستم شوید.

در سیستم عامل اوبنتو کاربر root فاقد پسورد می باشد که باعث شده این کاربر به نحولی غیر فعال و غیر قابل دسترسی باشد و در فایل تنظیمات ssh نیز فاقد دسترسی می باشد. پس برای فعال کردن کاربر root باید کارهای زیر را انجام دهیم.

۱- انتخاب رمز عبور برای کاربر root

در ابتدا باید برای کاربر root پسورد انتخاب کنیم تا این کاربر فعال شود. از دستور زیر استفاده می کنیم.

sudo passwd

در لینوکس برای تغییر رمز عبور از دستور passwd استفاده می کنیم. برای استفاده از این دستور نیاز به دسترسی کاربر root داریم پس برای این کار باید از دستور sudo استفاده کنیم مگر اینکه طبق راه حل موقت در حال استفاده از کاربر root باشیم.

نکته : بعد از دستور passwd نیاز نیست نام کاربر را برای تغییر رمز عبور وارد کنیم. در حالت پیش فرض این دستور اگر نام کاربر وارد نشود کاربر root انتخاب می شود.

بعد از وارد کردن دستور فوق سیستم از ما یک پسورد میخواهد که برای کاربر root انتخاب کنید که بعد از وارد کردن پسورد دلخواه مجددا برای جلوگیری از اشتباه سیستم از ما می خواهد که پسورد را مجددا وارد کنیم.

۲- فعال کردن دسترسی کاربر root در تنظیمات ssh

برای فعال کردن دسترسی کاربر در فایل تنظیمات ssh باید این فایل را که در مسیر /etc/ssh/sshd_config قرار دارد را در حالت ویرایش باز کنیم.

sudo nano /etc/ssh/sshd_config

خط زیر را پیدا می کنیم

#PermitRootLogin no

و به صورت زیر تغییر می دهیم

PermitRootLogin yes

مانند تصویر زیر

فعال سازی کاربر روت در اوبنتو

سپس فایل را با کلید های Ctrl+x و y ذخیره کرده و خارج می شویم.

در انتها، سرویس ssh را باید مجددا راه اندازی کنیم تا فایل تنظیمات بازخوانی شود که با دستور زیر این کار را انجام می دهیم.

service ssh restart

تمام شد. شما از این پس می توانید با کاربر root و پسوردی که تعیین کرده اید وارد شود.

 

ورود به سیستم با دسترسی کاربر روت در اوبنتو دسکتاپ

Ubuntu Root Account desktop isatisserver

برای وارد شدن به سیستم با کاربر root در سیستم عامل اوبنتو دسکتاپ مانند مراحل نسخه سرور باید رمز عبور کاربر روت را همانطور که گفته شده تغییر دهیم ، سپس فایل etc/lightdm/lightdm.conf را در حالت ویراش باز می کنیم :

nano /etc/lightdm/lightdm.conf

و تغییرات زیر را انجام می دهیم :

[SeatDefaults]
greeter-session=unity-greeter
user-session=ubuntu
greeter-show-manual-login=true

سپس فایل را با دکمه های Ctrl+x و y ذخیره کرده و خارج می شود و سیستم عامل را مجددا راه اندازی می کنیم. در ورود مجدد به سیستم به جای کاربر قبلی نام کاربر root و رمز عبور انتخابی خود را وارد کنید.

نکته : اگر فایل etc/lightdm/lightdm.conf وجود نداشت ، این فایل را ایجاد کنید. برای این کار وقتی این مسیر به دستور ویرایشگر وارد می کنید ، دستور ویرایشگر به صورت پیش فرض ، اگر این فایل وجود نداشته باشد آن را ایجاد کرده و در حال ویرایش برای شما باز می کند ، و اگر این فایل وجود داشت محتوای گفته شده را به انتهای فایل اضافه کنید.

این مورد را ارزیابی کنید
(13 رای‌ها)

پربازدیدترین مطالب

"«قیمتی که در هنگام سفارش مشتري در پیش‌فاکتور منظور گرديده است، معتبر مي‌باشد»."