پنج شنبه, 22 شهریور 1397

آموزش فعال سازی کاربر روت در UBUNTU

این مورد را ارزیابی کنید
(12 رای‌ها)

همانطور که می دانید در این نسخه از سیستم عامل با اهداف امنیتی کاربر root در نسخه های جدید سیستم عامل های لینوکس اوبنتو غیر فعال شده است و این کار باعث شده که کاربران در برخی موارد با برخی مشکلات همراه شوند.

فعال کردن کاربر root بیشتربه این دلیل است که در نسخه های قدیم سیستم عامل های لینوکس این قابلیت فعال نیست و بیشتر کاربران طبق عادت و آموزش هایی که دیده اند به این دسترسی برای کار نیاز دارند و همیچنین برخی برنامه ها و نرم افزارها نیاز به دسترسی کاربر root دارند.

البته برای رفع این مشکل دستور sudo تمامی کارها را به نیابت از کاربر root انجام می دهد. دستور sudo که برگفته از عبارت Super User Doمی باشد با گرفتن رمز عبور کاربر به نیابت از کاربر root فعالیت ها و دستوراتی را که نیاز به دسترسی کاربر root دارند را انجام می دهد ، ولی برای برخی کاربران لینوکس برای اجرای تمامی دستورات نیاز به دسترسی root دارند از دستور sudo استفاده کنند و هر بار رمز عبور رو وارد کنند دشوار است.

برای این کار چند راه حل وجود دارد که برای نسخه های دسکتاپ و سرور اوبنتو متفاوت می باشد. که همه آنها را در ادامه مشاهده می کنید.

تغییر دسترسی به کاربر root

این راه حل برای هر دو نسخه دسکتاپ و سرور، فقط در محیط دستوری لینوکس کاربرد دارد. در این حالت فقط دسترسی کاربر فعلی که به سیستم وارد شده را به صورت موقت به دسترسی کاربر root تغییر می دهیم.

برای این کار از دستور sudo استفاده می کنیم، ولی این بار نه برای اجرای دستور بلکه برای تغییر دسترسی کاربر فعلی به کاربر root. برای این از دستور زیر استفاده می کنیم :

sudo su

دستور su از کلمات Super User گرفته شده و برای تغییر دسترسی کاربر فعلی به کاربر root می باشد. بعد از وارد کردن این دستور و رمز عبور سطح دسترسی فعلی کاربر به دسترسی کاربر root تغییر پیدا خواهد کرد.

نکته : رمز عبور مورد نیاز همان رمز عبور کاربر فعلی سیستم می باشد که با آن وارد شده اید نه رمز عبور کاربر root. کاربر root در سیستم فاقد رمز عبور می باشد.

ورود به سیستم با دسترسی کاربر root در اوبنتو سرور

اگر می خواهید که هر بار از دستور sudo su استفاده نکنید و یا اینکه برنامه شما مستقیما نیاز به دسترسی کاربر root روی سیستم عامل دارد می توانید از کاربر root را بر روی سیستم فعال کنید و مانند نسخه های قدیم ، از ابتدا با این کاربر وارد سیستم شوید.

در سیستم عامل اوبنتو کاربر root فاقد پسورد می باشد که با عث شده این کاربر به نحولی غیر فعال و غیر قابل دسترسی باشد و در فایل تنظیمات ssh نیز فاقد دسترسی می باشد. پس برای فعال کردن کاربر root باید کارهای زیر را انجام دهیم.

۱- انتخاب رمز عبور برای کاربر root

در ابتدا باید برای کاربر root پسورد انتخاب کنیم تا این کاربر فعال شود. از دستور زیر استفاده می کنیم.

sudo passwd

در لینوکس برای تغییر رمز عبور از دستور passwd استفاده می کنیم. برای استفاده از این دستور نیاز به دسترسی کاربر root داریم پس برای این کار باید از دستور sudo استفاده کنیم مگر اینکه طبق راه حل موقت در حال استفاده از کاربر root باشیم.

نکته : بعد از دستور passwd نیاز نیست نام کاربر را برای تغییر رمز عبور وارد کنیم. در حالت پیش فرض این دستور اگر نام کاربر وارد نشود کاربر root انتخاب می شود.

بعد از وارد کردن دستور فوق سیستم از ما یک پسورد میخواهد که برای کاربر root انتخاب کنید که بعد از وارد کردن پسورد دلخواه مجددا برای جلوگیری از اشتباه سیستم از ما می خواهد که پسورد را مجددا وارد کنیم.

۲- فعال کردن دسترسی کاربر root در تنظیمات ssh

برای فعال کردن دسترسی کاربر در فایل تنظیمات ssh باید این فایل را که در مسیر /etc/ssh/sshd_config قرار دارد را در حالت ویرایش باز کنیم.

sudo nano /etc/ssh/sshd_config

خط زیر را پیدا می کنیم

#PermitRootLogin no

و به صورت زیر تغییر می دهیم

PermitRootLogin yes

مانند تصویر زیر

فعال سازی کاربر روت در اوبنتو

سپس فایل را با کلید های Ctrl+x و y ذخیره کرده و خارج می شویم.

در انتها، سرویس ssh را باید مجددا راه اندازی کنیم تا فایل تنظیمات بازخوانی شود که با دستور زیر این کار را انجام می دهیم.

service ssh restart

تمام شد. شما از این پس می توانید با کاربر root و پسوردی که تعیین کرده اید وارد شود.

 

ورود به سیستم با دسترسی کاربر root در اوبنتو دسکتاپ

Ubuntu Root Account desktop isatisserver

برای وارد شدن به سیستم با کاربر root در سیستم عامل اوبنتو دسکتاپ مانند مراحل نسخه سرور باید رمز عبور کاربر root را همانطور که گفته شده تغییر دهیم ، سپس فایل /etc/lightdm/lightdm.conf را در حالت ویراش باز می کنیم :

nano /etc/lightdm/lightdm.conf

و تغییرات زیر را انجام می دهیم :

[SeatDefaults]
greeter-session=unity-greeter
user-session=ubuntu
greeter-show-manual-login=true

سپس فایل را با دکمه های trl+x و y ذخیره کرده و خارج می شود و سیستم عامل را مجددا راه اندازی می کنیم. در ورود مجدد به سیستم به جای کاربر قبلی نام کاربر root و رمز عبور انتخابی خود را وارد کنید.

نکته : اگر فایل /etc/lightdm/lightdm.conf وجود نداشت ، این فایل را ایجاد کنید. برای این کار وقتی این مسیر به دستور ویرایشگر وارد می کنید ، دستور ویرایشگر به صورت پیش فرض ، اگر این فایل وجود نداشته باشد آن را ایجاد کرده و در حال ویرایش برای شما باز می کند ، و اگر این فایل وجود داشت محتوای گفته شده را به انتهای فایل اضافه کنید.

بازدید 7693 بار آخرین ویرایش در شنبه, 27 شهریور 1400

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پربازدیدترین مطالب

"«قیمتی که در هنگام سفارش مشتري در پیش‌فاکتور منظور گرديده است، معتبر مي‌باشد»."