چهارشنبه, 15 آذر 1396 بازدید 3605 بار

راه های عیب یابی شبکه

در چنین شرایطی در اولین گام باید به سراغ شناسایی مشکل بروید. پس از انجام این کار در مرحله بعد زمانی که مرورگر خود را باز کنید و پیغام Cannot Connect را مشاهده می‌کنید به درستی می‌دانید که باید چه کنید. ما هفت راهکار ساده را برای این منظور به شما معرفی می‌کنیم.

 

1.اطمینان حاصل کنید مشکل از طرف خود شما است.

در اغلب موارد زمانی که تصور می‌کنیم با یک مشکل حاد روبرو هستیم، در اصل با یک سایت خاص مشکل داریم. اگر قادر نیستید یک سایت خاص را باز کنید، بهتر است سایت‌های دیگر را امتحان کنید. برای این منظور به سایت IsUp.me رفته و آدرس سایت مدنظر را در آن وارد کنید. این سایت به شما می‌گوید آیا همه مردم با سایت مدنظر شما مشکل دارند یا خیر.

2. یک راه‌اندازی یا خاموشی کامل را آزمایش کنید

در بسیاری از موارد با راه‌اندازی مجدد دستگاه مشکل برطرف می‌شود. راه‌اندازی مجدد در اغلب موارد مشکلات را حل می‌کند. البته به شرطی که این اولین باری باشد که با شبکه خود دچار مشکل شده‌اید. بهتر است کامپیوتر شخصی را راه‌اندازی مجدد کرده و روتر را یکبار خاموش کرده و دومرتبه روشن کنید. همچنین برای آن‌که کش مربوط به روتر پاک شود پیش از روشن کردن آن 60 ثانیه صبر کنید. بهتر است پیش از آن‌که چند ساعت را برای حل مشکل هدر دهید، ابتدا این راهکار ساده را آزمایش کنید. اگر جزء آن گروه از کاربرانی هستید که به‌طور مرتب از قابلیت Hibernate ویندوز استفاده می‌کنند، ممکن است با این مشکل روبرو شوید. اما اگر هیچ‌یک از دستگاه‌ها به اینترنت متصل نشد، آن‌گاه ممکن است مشکل از طرف ISP باشد.

3. ارتباط فیزیکی را بررسی کنید

پس از راه‌اندازی مجدد مشکل همچنان وجود دارد؟ پیش از آن‌که به سراغ تنظیمات بروید، در مرحله بعد بهتر است به شکل فیزیکی کابل‌ها را بررسی کنید. اگر از یک کابل اترنت برای اتصال روتر استفاده می‌کنید اطمینان حاصل کنید از جای خود خارج نشده باشد. پس از انجام این کار به چراغ‌های روتر توجه کنید که آیا همگی سبز هستند و در حالت عادی قرار دارند؟ (به‌طور مثال، چشمک نمی‌زنند.) اگر پس از راه‌اندازی روتر هیچ چراغی روشن نمی‌شود، متاسفانه روتر خود را از دست داده‌اید. اگر چراغ قرمز را مشاهده کردید یا تنها چراغ مربوط به پاور را مشاهده کردید، مشکل از طرف ISP شما است.

4. از یک ابزار خطایابی شبکه استفاده کنید

ویندوز یک ابزار از پیش ساخته شده در ارتباط با خطایابی دارد. این ابزار به‌طور خودکار مشکلات را شناسایی کرده و برطرف می‌کند. برای اجرای این ابزار، روی آیکن شبکه در نوار وظیفه کلیک راست کرده و گزینه Troubleshoot Problems را انتخاب کنید.

debug net01

زمانی که این ابزار اجرا شود، قادر است مشکلات را شناسایی کرده و برطرف کند. اگر با یک خطای خاص یا نام یک مشکل روبرو شدید که ویندوز قادر به برطرف کردن آن نیست، بهتر است با ISP خود تماس برقرار کنید.

5. باید یک آدرس IP معتبر داشته باشید

تا این جا اطمینان حاصل کردیم که مشکل موقتی نیست و همه سخت‌افزارها به درستی کار می‌کنند. با توجه به این‌که ویندوز موفق نشده است مشکل را به سبک خاص خود کنترل کند، باید یکسری کارها را انجام دهیم. ایده خوبی است که مطمئن شوید از تنظیمات IP عجیبی استفاده نکرده باشید. در ویندوز 10 روی آیکن شبکه کلیک کرده و در ادامه روی گزینه Network Connected کلیک کنید.

debug net 02

در پنجره ظاهر شده روی لینک Network and Sharing Center کلیک کنید.

debug net 03

در پنجره ظاهر شده در بخش Network روی عبارت Connections: Ethernet (یا نام شبکه وای فای) کلیک کنید.

debug net 04در پنجره ظاهر شده روی گزینه Properties کلیک کنید. در ادامه گزینه internet Protocol Version 4 را انتخاب کرده و روی دکمه Properties کلیک کنید.

debug net 05

اطمینان حاصل کنید گزینه Obtain an IP address automatically انتخاب شده باشد. (اگر از آدرس IP ایستا استفاده نمی‌کنید.)

debug net 06پس از آن‌که اطمینان حاصل کردیم روتر خود یک آدرس IP معتبر را تخصیص می‌دهد در مرحله بعد باید به سراغ command prompt برویم. دستور cmd را در کادر جست‌وجو وارد کرده و کلید Enter را فشار دهید. در پنجره ظاهر شده دستور ipconfig را وارد کرده و به عبارتی که در پایین Ethernet adapter در ارتباط سیمی و Wireless LAN Adapter در ارتباط بی‌سیم قرار دارد دقت کنید.

اگر IPv4Address با عبارت 169.x.x.x شروع می‌شود، کامپیوتر شما یک آدرس معتبر IP را از روتر دریافت نکرده است. دو دستور زیر را در این پنجره تایپ کرده و کلید enter را فشار دهید تا مشکل برطرف شود.

Ipconfig /release

Ipconfig /renew

اگر پس از تایپ این دستورات بازهم آدرس 169.x.x.x را مشاهده کردید، ماشین شما هنوز هم یک آدرس IP معتبر را از روتر دریافت نمی‌کند. سعی کنید کامپیوتر را از طریق یک کابل اترنت مستقیما به روتر متصل کنید، اگر به اینترنت متصل شدید، روتر شما مشکل دارد.

6. Ping و Trace را برای شناسایی مشکل اجرا کنید

اگر آدرس IP با مقداری به غیر از 169 شروع می‌شود، یک آدرس IP معتبر را از روتر دریافت کرده‌اید و مشکل در ارتباط با روتر و اینترنت شما است. فرمان ping 8.8.8.8 را اجرا کنید. (در این مثال مقدار فوق به سرورهای DNS گوگل اشاره دارند.) این دستور چهار پاکت را برای گوگل ارسال می‌کند. اگر در ارسال بسته‌ها خطایی رخ دهد، به شما علت بروز مشکل گفته خواهد شد. اگر به دنبال اطلاعات دقیق‌تری هستید دستور tracert 8.8.8.8 را اجرا کنید تا بتوانید روتر، کامپیوتر و مسیر اینترنتی را ردیابی کنید. فرمان فوق گام به گام مسیری که اطلاعات طی کرده‌اند تا به مقصد تعیین شده برسند را نشان می‌دهد. اگر در این میان مشکلی به وجود آماده باشد، به خوبی می‌توانید آن‌را مشاهده کنید.

اگر همه راهکارها را امتحان کردید، اما باز هم مشکل وجود دارد، زمان آن فرارسیده است تا از ISP درخواست کمک کنید.

 

نویسنده : حمید رضا تائبی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پربازدیدترین مطالب

"«قیمتی که در هنگام سفارش مشتري در پیش‌فاکتور منظور گرديده است، معتبر مي‌باشد»."