اعضا > مرکز آموزش > مجازی سازی > رایج ترین انواع مجازی سازی

رایج ترین انواع مجازی سازی

انواع مجازی سازی
بسیاری از افزاد هنوز مجازی سازی را نصب یک برنامه ساده مجازی میدانند؛ در صورتی که این فناوری در انواع مختلف عرضه شده و سازمان ها بر حسب نیاز میتوانند یک نوع مجازی سازی را اختیار کنند. جدا ازمدل سخت افزار، نرم افزاری آن میتوان انواع مختلفی از مجازی سازی در سطوح زیر نام برد:
1- مجازی سازی سرور (Server Virtualization)
2- مجازی سازی دسکتاپ (Desktop Virtualization)
3- مجازی سازی شبکه (Network Virtualization)
4- مجازی سازی ذخیره ساز ( Storage Virtualization)
5- مجازی سازی برنامه کاربردی (Application Virtualization)
6- مجازی سازی دیتاسنتر (DataCenter Virtualization(PRIVATE CLUOD)
در ادامه نگاهی کوتاه به انواع مختلف مجازی سازی خواهیم داشت...

مجازی سازی سرور

مجازی سازی سرور
به فرآیند مجازی نمودن و ارائه سرورهای فیزیکی، پردازنده ها و سیستم عامل ها به کاربران به صورتی که آنها متوجه این تغییر و تبدیل نگردند مجازی سازی سرور می گویند. امروزه شایع ترین نوع، مجازی سازی سرور است که گاهی از آن با نام مجازی سازی پلتفرم نیز یاد می کنند.

مجازی ساز دسکتاپ

مجازی سازی دسکتاپ شامل کپسوله سازی و تحویل دسترسی به یک محیط سیستم از راه دور است. دستگاه سرویس گیرنده ممکن است از یک معماری سخت افزاری کاملا متفاوت استفاده کند و یا بر اساس سیستم عامل کاملا متفاوت با محیط در ارتباط باشد و از سرویس آن استفاده نماید. در این شیوه با ایجاد محیط های دسکتاپ گوناگون برروی یک سرور، کاربران می توانند به دسکتاپ های مجازی خود دسترسی پیدا نمایند. این شیوه امروزه برای خصوصی سازی سازمان ها و جدا کردن ارتباطات اینترنت در شبکه های داخلی استفاده شوند. مثلا ممکن است کاربر با داشتن یک سیستم عامل ویندوز XP  بتواند به دسکتاپ مجازی خود که برروی آن ویندوز 7 نصب گردیده دسترسی داشته و از آن برنامه و سرویس های آن استفاده نماید. همچنین به واسطه پیاده سازی VDI در سازمان می توانید به آسانی در هر زمانی به سیستم عامل های جدید مثل Win8 یا Win10 مهاجرت نمایید.

مجازی سازی شبکه

در این نوع مجازی سازی این امکان را می یابید تا شبکه و پهنای باند را کنترل کنید. بدین شکل که پهنای باند را به کانال های مستقل برای منابع ویژه تقسیم بندی می کنیم. ساده ترین شکل آن، شبکه های مجازی vLAN است که یک تفکیک منطقی از شبکه فیزیکی است.البته فراموش نکنید مجازی سازی سرور و دسکتاپ هم مشاهده خواهید کرد. امروزه در تمام پروژه های مجازی سازی از این شیوه استفاده می گردد. در مدل مجازی سازی شبکه، امکان ساخت و به کارگیری یک زیرساخت شبکه ای مجازی شامل سوئیچ ها، پورت ها، پورت های گروهی به صورت مجازی ممکن شده است.

مجازی سازی ذخیره سازی

به استفاده یک سیستم ذخیره ساز از مفاهیم مجازی سازی برای ایجاد بهره وری بالاتر از فضای ذخیره سازی و فعال نمودن قابلیت های بیشتر، مجازی سازی ذخیره سازی یا  Storage Virtualization می گویند. از جمله این مجازی سازی ها می توان به قابلیت های ذخیره سازی SAN,NAS و حتی vSAN اشاره کرد. این نوع مجازی سازی مدیران را در انجام عملیات پشتیبانی داده، آرشیو کردن و بازیابی اطلاعات یاری می کند. حتی قابلیت های پیشرفته ای همچون ایجاد SAN مجازی و مدیریت LUNها نیز فراهم شده است.

مجازی سازی برنامه کاربردی

در این نوع مجاری سازی، اجرای برنامه های کاربردی مختلف را برروی سیستم عامل های متنوع امکان پذیر می کند. Appهای مورد نظر از طریق Application Streaming برای کلاینت ها جهت استفاده Offline و یا Online با اجرای سرورهای قدرتمند در مرکز داده، قابل ارائه می باشد.
در این تکنیک کاربران نیاز به نصب هیچ نوع نرم افزاری روی سیستم خود ندارند و تنها با اتصال به شبکه داخلی و یا اینترنت، به نرم افزارهای خود دست می یابند.از آنجایی که منابع سمت کاربردرگیر اجرای نرم افزار نمی باشد و نرم افزار برای اجرا تنها از منابع سرور استفاده می کند، بنابراین کاربران می توانند از هر سیستم سخت افزاری همچون تین کلاینت، آبپد، تبلت، تلفن همراه و... با هر سیستم عاملی چون ویندوز، مک، لینوکس، اندروید و... و از هر مکانی مانند منزل، محل کار، مسافرت و... با کمترین پهنای باند به نرم افزار مورد نظر دسترسی داشته باشند.

شبکه های ابری

ابر خصوصی، یک معماری مجازی سازی شده مبتنی بر رایانش ابری است که به طور اختصاصی برای تنها یک سازمان سرویس دهی می نماید و ممکن است داخل یا خارج از محیط مدیریت گردد. همچین پروژه های ابر خصوصی نیاز به بستری مناسب و سطحی معینی از استاندارد ها داردو باید پیاده سازی را نخستین پایه جدی برای حرکت به سمت رایانش ابری و شبکه های ابری دانست.
نوع دیگر با نام ابر عمومی نیز وجود دارد که کسب و کاربسیاری از شرکت های بزرگ دنیا را پوشش داده است. در حقیقت می توان شبکه های ابری را نوعی از مجازی سازی در سطح دیتاسنتر دانست.

آیا این پاسخ به شما کمک کرد?

افزودن به مورد علاقه ها افزودن به مورد علاقه ها    پرینت این مقاله پرینت این مقاله

در همین زمینه
تکنولوژی مجازی سازی (مشاهدات: 1037)نماد اعتمـــاد الکترونیکی

"تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است."

نماد اعتماد الکترونيکي